Proiect finanţat de Fundaţia Alber:

Lumea magică a cărţilor

Proiectul propune un program de creștere a interesului pentru citit la elevii din clasele I-IV prin amenajarea unor „colțuri de lectură”, dezvoltând deprinderi care să devină un stil de viață iar lectura să devină o parte importantă a etapei de dezvoltare a acestora.

Ne dorim să aducem lectura cât mai aproape de elevii claselor I-IV pentru ca aceștia să înțeleagă mai bine importanța ei în procesul de învățare. Noile abilități vor conduce la formarea de deprinderi care să devină un stil de viață, astfel încât să aloce în fiecare zi timp pentru lectură. Acesta este obiectivul general al proiectului.

Obiectivele specifice pe care și le propune proiectul sunt:
• Amenajarea a 5 „colțuri de lectură” pentru cei 451 elevi ai ciclului primar ai Școlii gimnaziale nr. 13 Brașov, fiecare colț fiind compus din cate 2 băncuțe și 1 raft, in total 10 bancute si 5 rafturi, colțuri amenajate pe holurile din corpul B al Școlii gimnaziale nr 13 Brașov, în cadrul căruia se desfășoară activități educaționale cu elevii claselor I-IV;
• Dotarea a 5 colțuri de lectură cu o colecție de 200 cărți pentru cei 451 elevi ai ciclului primar ai Școlii gimnaziale nr. 13 Brașov, cărți care vor fi donate de către asociația de părinți bibliotecii școlii;
• Inaugurarea colțurilor de lectură prin desfășurarea a 5 activități de lectură cu elevii a 5 clase din ciclul primar (I-IV) – aproximativ 125 elevi, în fiecare din cele 5 colțuri fiind desfășurată cate 1 activitate de lectură;
Proiectul se adreseaza unui număr de 451 de elevi din ciclul primar ai Școlii Gimnaziale nr.13 Brașov.